O nas

Miło nam, że zainteresowałeś się naszą szkółką i naszą stronką.

Nasza szkółka powstała na przełomie lat 80-tych i 90-tych. Początkowo jako mała szkółka przy domu potem dokupiliśmy gospodarstwo w Puszczy Noteckiej. Obecnie skupiamy się na sprzedaży w Puszczykowie przy ulicy Lipowej 10 na naszym placyku gdzie oferujemy wyselekcjonowane i wybrane rośliny. Specjalizujemy się w dużych pięknych drzewach, mamy też wiele roślin unikatowych i kolekcjonerskich.

 

Od 2021 roku naszym priorytetem stały się cisy na żywopłoty. Obecnie posiadamy w sprzedaży kilka odmian cisów kolumnowych, krzaczastych, drzewiastych i płożących. Wszystkie są w pojemnikach. Nasze ceny są cenami producenta. Produkcja cisów w naszej szkółce ma miejsce w Puszczykowie i na polu w Maksymilianowie między Kościanem a Grodziskiem Wielkopolskim, gdzie sprzedaży nie prowadzimy. Cisy mamy w ilościach hurtowych, więc zapraszamy firmy urządzające ogrody, miasta, duże przedsiębiorstwa szukające roślin do obsadzeń jak i odbiorców indywidualnych. Planujemy że produkcja cisów i ta specjalizacja stanie się podstawą naszej oferty na wiele lat.

 

Dlaczego cis jest rośliną przyszłości? Dlaczego warto sadzić cisy.

Po pierwsze żywopłoty cisowe są najpiękniejszymi żywopłotami, żywo zielonymi lub złotymi jak kto woli w zależności od odmiany. Doskonale znoszą cięcie i to drastyczne, czego nie można mówić o popularnych u nas Thujach. Żywopłot cisowy można przyciąć nawet do gołego pnia i roślina w tym samym roku wypuści nowe przyrosty, a żywopłot będzie jeszcze gęstszy i ładniejszy. Do tego cis znosi tak cień i może rosnąć pod starymi drzewami jak i pełne słońce, więc można robić z niego żywopłoty tam gdzie inne rośliny nie dają sobie rady. 

Po drugie nie jest prawdą mit o wolnym wzroście cisów. Prawda jest taka, że mocno cięty żywopłot mający kilkadziesiąt lat może mieć 50 cm wysokości, ale jest to tylko efekt drastycznego cięcia. Cis w dobrych warunkach rośnie rocznie bez problemu do 50 cm, a nie jest to wcale mało i jest porównywalne z Thujami.

Po trzecie cis lepiej znosi braki wody niż popularne Thuje. Ma głębszy system korzeniowy i dlatego jest on mniej podatny na suszę. A przy zmieniającej się strukturze opadów i okresowych brakach wody ma to ogromne znaczenie przy planowaniu ogrodów.

Po czwarte kolejny mit o trujących owocach cisów. Otóż owoce są jadalne, należy tylko wypluć nasiona. Trujący jest sok uzyskiwany z igieł, zawiera taxynę, ale to samo dotyczy też Thuj, których sok zawiera alkaloid thuinę, oba są paskudne w smaku i nie zachęcają do konsumpcji igieł, pędów czy kory. Na terenie Bałkanów do dziś robi się konfitury z owoców cisa, a przed wojną miało to miejsce w Polsce i były to najdroższe wyroby.

Po piąte i ostatnie przy wszystkich starych rezydencjach arystokratycznych sadzono żywopłoty cisowe uznając je za najpiękniejsze i najlepsze do formowania w wymyślne formy geometryczne.

Tak więc polecamy nasze cisy.

Zapraszam też na

https://www.facebook.com/profile.php?id=61550029903052

https://youtube.com/@PiotrWojnowski-pt1mg?si=ylQNyS3lzslsi-R2

https://www.tiktok.com/@pinussunip?_t=8fFCxitSRn7&_r=1

http://www.al-dzeseret-saluki.pl