Promocje

Cisy Oferta 2023

Naszym głównym celem jest produkcja różnych cisów. Wystartowaliśmy z produkcją trzy lata temu i dziś mamy pierwszy rzut cisów na sprzedaż. W przyszłym roku będziemy ich mieli trzy razy tyle co w tym roku. Natomiast za dwa lata w 2025 roku planujemy osiągnąć ilość kilkadziesiąt tysięcy cisów w kilkunastu odmianach. W tym roku mamy głównie cisa Hicksii i Hillii, Robusta Fastigiata, Fastigiata i Elegantissima. Pojemniki od 3- 5l w  wysokości od 70cm do 1,3 m.  O ceny prosimy pytać telefonicznie lub mailowo.

Taxus baccata Elegantissima
Fastigiata
Taxus media Hillii
Zagon z cisami

Rhododendrony

Rhododendrony to rośliny lubiące wilgotne bogate w składniki mineralne stanowiska. Jeśli miejsce jest wilgotne i zasłoniete może być ono słoneczne. Rhododendrony doskonale rosną pod okapem dużych starych drzew. Doskonale radzą sobie w naszych Sudetach, na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie ( vide park w Mosznej), gdzie wyrastają na krzewy wysokie nawet na 4 do 5 metrów. Na terenie Wielkopolski klimat jest inny i nie możemy spodziewać się podobnych rozmiarów. Na fotakch pokazuję rhododendrony z parku przy zamku w Książu i przy mauzoleum znajdującym się w parku w Maciejowcu.

Buki płaczące

Śmiało można powiedzieć, że buk jest królem lasów środklowej Europy, jest bezsprzecznie jednym z najpiękniejszych drzew, gładka kora u młodych poniżej 150 lat drzew jest charakterystyczna dla naszych bukowych lasów. Starsze dojrzałe drzewa zaczynają mieć korę spękaną.  Buk żeby wypuścić wiosną liście potrzebuje kilkudziesięciu dni z dodatnimi temperaturami. Buki rosnące w WPN-nie i w Sudetach wywodzą się z buków rosnących w Bawarii. Buki wymagają zwięzłych gleb, wilgotnych i ciepłych stanowisk, granica naturalnego występowania buków przebiega na Wiśle, na wschód od niej można je spotkać tylko na wybrzeżu Bałtyku i w Karpatach, przy czym buczyna Karpacka różni się genetycznie od tej rosnącej w Sudetach i jest związana z buczynami południowych  Karpat leżących w Rumunii. Buki są roślinami społecznymi, komunikują się za pomocą systemów korzeniowych i są w stanie pomagać sobie w sytuacjach kryzysowych takich jak choroby czy susza.

Wiązy

Wiązy są pięknym drzewami, mają wiele form od karłowatych po wielkie drzewa. Mamy kilka odmian wiązów. Jako jedyn drzewa naszej strefy klimatycznej wytwarzają system korzeni podporowych, szkarpowych i stare duże drzewa przypominają drzewa rosnące w dżungalach klimatu tropikalnego. Piękne okazy można zobaczyc w Wielkopolskim Parku Narodowym dla przykładu nad Jeziorem Jarosławieckim w jego środkowym odcinku po stronie osady Jarosławiec w polodowcowej dolince rosną piękne stare okazy z doskonale wykształconym korzeniami szkarpowymi.

Tsuga canadensis

Tsuga canadensis, jedno z piękniejszych parkowych drzew. Roślna aluwialnych dolin rzecznych i klimatu górskiego z dużą ilością opadów, lubiąca zwięzłą i wilgotną glebę, aczkolwiek rośnie też na piasku. Naturalnie występuje naturalnie we wschodniej części Ameryki Północnej od Zatoki Hudsona do Alabamy. Tworzy piękne duże drzewa o szerokiej koronie złożonej z delikatnych pięknych gałązek i igieł. Ma piękne małe szyszeczki długości do 3 cm początkowo fioletowe potem brązowe. Piękne stare drzewa rosną w zachodniej części kraju szczególnie na Pomorzu Zachodnim i Dolnym Śląsku (Książ, Ścinawka Górna, Maciejowiec lub Czechy - Letohrad, Velkie Losiny). Do Europy sprowadzono ją w XVIII wieku i jest już nieżle u nas zadomowiona. Ciekawostką jest fakt, że nasiona potrafią czasem kiełkować po dwu latach od wysiewu, a przez pierwsze dwa lata od wysiewu osiąga zaledwie kilka centymetrów. Mamy aktualnie sporą stawkę Choiny w pojemnikach 5 l wysokości do 130 cm.